Založ si blog

ČSR – predohra

V cisárskom Rakúsku sa dlhé stáročia ignorovala národnostná otázka. Odkedy Habsburghovci spojili pod jednou vládou Rakúsko, bývalé české kráľovstvo a Uhorsko, existoval len jeden štát a jeden národ – a samozrejme aj jeden jazyk. Postupne sa však ukazovalo, že tento stav je – neudržateľný.

Predohrou k rozpadu rakúskej monarchie boli napoleonské vojny. Už vtedy sa ukazovalo, že rakúsky cisár je všetkým možným, len nie predstaviteľom európskej veľmoci.

Proti Napoleonovi malo Rakúsko šťastie a Metternicha. Hoci išlo od porážky k porážke, kontinentu sa prejedla francúzska dominancia a hlavne – jej krvavé obete. Nehovoriac o strachu z rozšírenia francúzskej revolúcie na územie iných štátov.

Napoleon bol porazený, ale agónia Rakúska pokračovala. Prišiel rok 1848 a nepokoje.

Rakúsko sa stalo dejiskom povstaní, a jeho základy sa otriasli. Búrili sa Maďari, Česi, Slováci, Srbi, a výsledkom bol pád mozgu protinapoleonovskej koalície – Metternicha. Povstania boli síce potlačené silou, ale stabilita monarchie bola vážne narušená, a ako čas ukázal – nikdy sa neobnovila.

V roku 1866 prehralo Rakúsko vojnu s Pruskom … a o rok neskôr bolo nútené pristúpiť na uhorské požiadavky a vznikla únia – Rakúsko – Uhorsko.

Vynútené rakúsko-uhorské vyrovnanie bolo vlastne svadbou z rozumu. Maďari boli v rámci rakúskej monarchie nepríjemnou opozíciou, z ktorej si brali príklad aj ostatné národy. Habsburghovci boli presvedčení, že ústupkami voči Uhorsku si Maďarov naklonia, a zabránia možnému zjednoteniu vnútorných oponentov.

František Jozef a Sisi … idealizovaný obraz, ktorý vôbec neodrážal skutočnosť. V skutočnosti sa stával rakúsko-uhorský monarcha postupom času čoraz uzavretejším a skostnatelým politikom, ktorý tvrdošijne zotrvával na neudržateľných pozíciách.

Skorá smrť brata Maximiliána, ktorý neodhadol svoje možnosti a bol popravený v Mexiku, a samovražda korunného princa Rudolfa spôsobila, že cisár musel hľadať iného nástupcu a bol nútený akceptovať Františka Ferdinanda, svojho synovca, ktorého potichu pokladal za anarchistu.

Rakúsko-Uhorsko strácalo územia a vplyv. Cisár žil osamotene, nedôveroval prakticky nikomu a bránil sa akejkoľvek zmene a pokroku.

Jeho nástupca, František Ferdinand naopak chápal, že rakúsko-uhorská monarchia je odsúdená na zánik, ak nedôjde k skutočným zmenám v jej usporiadaní a bol zástancom riešenia, ktoré František Jozef pobúrene odmietal – federalizácie krajiny.

28.jún 1914 všetko zmenil. G.Princip zavraždil následníka trónu, a paradoxne človeka, ktorého záujmom boli zmeny monarchie, vedúce k lepšiemu životu národov.

Dožívajúci mocnár František Jozef už nebol schopný reálneho pohľadu na svet a po krátkych diplomatických ťahaniciach vyhlásil vojnu Srbsku, čo odštartovalo vojnový konflikt, známy ako – I. svetová vojna.

_______________

František Jozef zomrel dva roky po vyhlásení vojny a začatí konfliktu, s ktorým zrejme nepočítal. Monarchia ho prežila o rovnaký čas. V roku 1918 Rakúsko – Uhorsko prehralo vojnu a … zaniklo.

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Vysvetlenie pre ochranárske „trúby“

20.03.2024

Hlavne pre jedného magora Erika. Skúste napchať do 2-izbového bytu dvadsať ľudí.Stačí na pár dní.A pochopíte (ak máte čím),že potrebujete pomoc psychiatra. Slovensko nie je nafukovacie, v knihách nájdete,aké územie potrebuje jeden dospelý medveď. Na vaše sprosté rady,čo strčiť do záhrady,aby tam nechodili medvede,si nájdite seberovných magorov. A choďte príkladom [...]

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

SR Prezidentka Čaputová Úradovanie Východ Prešov Návšteva

Čaputová: Z východu som nadšená, rada sa sem vraciam

25.04.2024 21:45

Prezidentka navštívila rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, centrum pre obete násilia či národnú kultúrnu pamiatku na Solivare.

SR Bratislava EK Vláda Jourová RTVS MK Stretnutie TK BAX

Jourová rokovala s Ficom i Šimkovičovou: Nikto si neželá, aby Slovensko prišlo o peniaze EÚ, eurokomisia má však otázky

25.04.2024 19:57

EK diskutuje s vládou o zmenách v trestnom práve, ktoré vládna koalícia napriek žiadosti komisie presadila v zrýchlenom režime.

Lukasenkova atletka

Lukašenko prezradil, kedy odíde. Ženu na čele štátu nechce, ale atlétku, ktorá neznáša dúhové farby, by podporil

25.04.2024 19:00

Alexandr Lukašenko tvrdí, že Bielorusom sa žije oveľa lepšie ako pred tromi desaťročiami. Ako vyzerá porovnanie ich finančných pomerov so Slovákmi?

Praha, masová streľba, Česko

Strelec z pražskej univerzity netrpel duševnou poruchou, motív úrady oznámia čoskoro

25.04.2024 18:21

V hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe 21. decembra 2023 jej študent zastrelil 13 ľudí a jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,445
Celková čítanosť: 9465320x
Priemerná čítanosť článkov: 3871x

Autor blogu