Každá investícia prináša riziko . .. a zodpovednosť (aj pri nebankovkách)

Kto je zodpovedný za tisíce klientov, poškodených činnosťou nebankových subjektov ? Majitelia nebankoviek … a samotní klienti. Prečo ?

Vklad do nebankovej spoločnosti bol formou investície. Každá investícia nesie zo sebou nielen predpoklad zisku, ale aj možnosť straty. Klienti nevedeli, do čoho idú ? Nech sa na mňa nehnevajú, ale to je presne to isté, akoby teraz prehlasovali, že v čase investície boli – nesvojprávni.

Priznám sa, chápem do istej miery sklamanie bývalých klientov Drukosu. Drukos bol dlhé roky rastúcou a prosperujúcou spoločnosťou, a nebol veľmi dôvod pochybovať o jeho priaznivých vyhliadkach do budúcnosti. A som názoru, že pád Drukosu ani tak nespôsobili aktivity jeho vlastníka F.Mojžiša, ako skôr panika, ktorá sa na verejnosti strhla po páde subjektov ako Horizont, či BMG, kedy vystrašení vlastníci chceli zachrániť, čo sa dá … a neuvedomili si, že masový výber vkladov môže spôsobiť jediné – krach. Napokon – neexistuje na svete banka, ktorá by dokázala niečo podobné prežiť. V prípade masového výberu by sa zrútili všetky, bez výnimky.

Avšak v prípade Horizontu, BMG, či iných nebankových spoločností bol dostatok informácií o ich podnikateľskej (ne) činnosti, dalo sa teda odhadnúť, či sú schopné svoje sľuby splniť, alebo nie.

Priznám sa, v čase predaja rodinného domu som aj ja uvažoval, že by som mohol zhodnotiť peniaze vkladom do niektorej nebankovej spoločnosti. Koho by nelákal úrok, ktorý sľubovali ? Nakoniec som to neurobil, a to z viacerých dôvodov. Prvým bol fakt, že som nevedel zistiť nič dôveryhodné o podnikateľskej, či obchodnej činnosti spomínaných spoločností. Väčšina sa správala tak, akoby klient peniaze poskytol, úroky jej spadli z neba a ona ich len vyplácala klientom. Výnimkou bol práve Drukos, ale tam som mal iné dôvody, prečo som nemal záujem.

Ďalším príznakom, že nemusí byť všetko v poriadku, boli informácie od ľudí, ktorí sa pohybovali vo svete akciových trhov. Pri zmienke o nebankových spoločnostiach sa len pobavene usmievali a konštatovali, že keby také zhodnotenie investície bolo možné, už dávno by nesedeli na svojich miestach, ale usilovne zarábali. Činnosť nebankoviek označovali za špekulatívnu, ale nedalo sa prehliadnuť, že len zo slušnosti a istej miery diplomacie nepoužili slovo – podvodnú.

Konečné rozhodnutie bolo jasné – tento spôsob zhodnotenia peňazí nepripadá do úvahy, lebo šanca na úspech je skôr teoretická a riziko privysoké.

Mohli podobné informácie získať aj poškodení klienti nebankoviek ? Mohli, ale nechceli. Ak by chceli – skúšali by sa informovať, spoznať činnosť svojho “ partnera „, jeho podnikateľské aktivity … prípadne získať referencie od ľudí, ktorí sa vo svete financií pohybovali. Urobili to ? Nie, nechali sa zaslepiť vidinou ľahkého zisku … a na zodpovednosť za svoje osudy vôbec nemysleli.

Často sa obete nebankových subjektov odvolávajú na to, že tieto spoločnosti platili dane z peňazí, o ktoré ich okradli, a štát by teda mohol vrátiť aspoň tieto prostriedky.

Je to nezmysel. Peniaze nemajú meno, takže sotva zistíte, z akej činnosti bol vytvorený zisk a tým aj daňová povinnosť. Navyše, dane slúžia na financovanie služieb, ktoré štát poskytuje obyvateľstvu, a tieto služby boli poskytnuté aj klientom nebankových spoločností. Takže protihodnotu za vyplatené dane dostali, a odškodnenie by bolo vlastne financované z peňaženky ľudí, ktorí sa dokázali správať zodpovedne k svojmu majetku.

Okrem toho, vinníci boli obvinení, obžalovaní a odsúdení. Takže obete nebankových subjektov poznajú konkrétne osoby, od ktorých si môžu vymáhať náhradu spôsobenej škody. Fakt, že vinníci nikdy nedokážu splatiť škody, ktoré spôsobili, nemení nič na konštatovaní, že odškodnenie klientov nebankových subjektov by bolo krivdou na ostatných daňových poplatníkoch.

Viera, že príde politik, ktorý presadí odškodnenie, je rovnako naivná, ako viera v zhodnotenie vkladov spôsobom, ktorý prisľúbili nebankové spoločnosti. Akýkoľvek návrh, smerujúci k odškodneniu, je len politickým trikom, ako si získať voličov. Autor podobného návrhu veľmi dobre vie, že je nepriechodný, pretože jeho prípadné schválenie by znamenalo prepad podpory politických strán, ktoré v čase schválenia návrhu boli v parlamente či vláde.

Akýkoľvek sľub v tomto smere je prejavom hrubého populizmu, a v podstate účelovým klamstvom na voličoch. Ak to niekto nechápe, je potom úplne jasné, prečo stratil peniaze v nebankových spoločnostiach.

Nekalé praktiky digitálnych platforiem

25.05.2025

Na začiatku je bombastická reklama o fantastickom zárobku 29€ na hodinu či 14€ na hodinu A na konci krutá realita,kde zarábajú anonymní šmejdi s požehnaním štátu. Ako to teda funguje u najznámejších platforiem pre taxi a kuriérov? V prvom rade cez neustále nábory naivných,pretože fluktuácia je obrovská.Väčšina adeptov nepozná rozdiel medzi tržbou a zárobkom,a tak [...]

Ako sa dostalo násilie do ulíc ? Cez (nekontrolované) médiá

23.01.2025

Svojho času nevedela rada pre rozhlasové a televízne vysielanie riešiť triviálny problém – násilie na televíznych obrazovkách,prezentované 24 hodín denne,hoci zákon obmedzoval priestor pre tieto “diela” na čas medzi 22,00-6,00 Dnes nesieme následky.Narušené osoby siahajú po zbrani,ak nevedia žiť samé so sebou.A obete pribúdajú.Samozrejme,po zbytočnej tragédii [...]

Keď štát nemá, oderie chudákov …

09.01.2025

A tak si idete pár dní po začiatku novèho roka kúpiť obľúbený sirup a zistíte,že 3% na DPH sa zmenia na závratný rozdiel – z ceny 1,85€ je zrazu 3,50€ ! Štát nemá … a čo tak zdaniť rôzne zahraničné spoločnosti ? Nedá sa,majú výnimky.Slovač nemá výnimky,tá je na Slovensku ako ovca na odratie.Akoby ani sem nepatrila. Nechceme ruský kurz,vrieskajú [...]

Mark Rutte

Mark Rutte tvrdí, že ak by Čína udrela na Taiwan, žiadala by Rusov zaútočiť na štáty NATO

06.07.2025 19:00

Podľa šéfa NATO Rutteho pre spojenectvo Ruska a Číny musí byť aliancia taká silná, aby odstrašila Moskvu, a súčasne spolupracovať so spojencami v Ázii.

Taraba

Taraba: Nekritizovali plytvanie, keď Kolíkova dávala 769-tisíc ročne na LGBTI projekty. Opozícii prekáža, že to bolo na oslavu vierozvestcov

06.07.2025 18:58

Podľa ministra Tarabu opozícia nemá problém so sumou na oslavy vierozvestcov, ale s tým, že nešli na progresívnu agendu.

Belgicko NATO, zástavy, aliancia, Brusel

Aká neutralita Slovensku svedčí?

06.07.2025 18:00

Neutralita znie ako jednoznačný a zrozumiteľný pojem - teda pokým nezačneme rozoberať, čo vlastne znamená. Sme si istí, že jej všetci rozumieme rovnako? Zapojte sa do debaty!

Čína Filipíny more Juhočínske loď

V Červenom mori blízko Jemenu horí obchodná loď, ktorú napadli ozbrojenci

06.07.2025 16:35, aktualizované: 18:35

K útoku sa doteraz nikto neprihlásil.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,448
Celková čítanosť: 9979349x
Priemerná čítanosť článkov: 4077x

Autor blogu