Založ si blog

Blokujú diskusie, lebo majú strach z pravdy

Na portáli Topiek sa objavil článok s bombastickou titulkou, že pozostalí obetí po J.Kuciakovi a M.Kušnírovej sa nevedia dostať k vyšetrovaciemu spisu o zločine vo Veľkej Mači.

A diskusia nebola (zámerne) otvorená, aby náhodou niekto nespochybnil tvrdenia autorov článku, ktoré mali navodiť presvedčenie, že niekto (neoprávnene) obmedzuje práva rodín po obetiach zločinu.

Kto neklame a nezavádza, nemusí obmedzovať diskusie

O nazeraní do spisu hovorí §69 Trestného poriadku, ktorý určuje, kto a za akých okolností môže nahliadnuť do spisu. Zároveň však určuje v odseku (2) za akých podmienok môže byť oboznamovanie s obsahom spisu odmietnuté. Hlavným dôvodom pre odmietnutie sprístupnenia spisu môže byť obava, že nemožno urobiť také opatrenia, aby zabránili zmareniu alebo sťaženiu dosiahnutia účelu trestného stíhania. V danom prípade je konečným cieľom odhalenie páchateľov zločinu.

Vzniká otázka – mohlo by dôjsť sprístupnením spisu rodinám obetí k zmareniu alebo sťaženiu dosiahnutia účelu trestného stíhania ? Kto sa pozrie na vývoj od objavenia zločinu do dnešného dňa, musí mať oprávnenú obavu, že odhalenie informácií v predmetnom spise by mohlo naozaj sťažiť odhalenie a zadržanie páchateľa – či páchateľov. Od začiatku viedla každá, aj útržkovitá informácia, k vyvolávaniu nepokoja, alebo skôr hystérie v spoločnosti, spochybňovaniu či záplave rôznych obvinení. Rôzne nepodložené vyjadrenia prichádzali aj od ľudí, ktorí sa hrdia právnym vzdelaním. V danej situácii môže mať vyšetrovateľ oprávnenú obavu, že sprístupnené informácie by sa mohli objaviť aj na verejnosti, ak by o nich mali pochybnosť osoby, oboznamujúce sa s obsahom spisu, čo by naozaj mohlo viesť k zmareniu konania.

Kto a z čoho by mohol mať prospech … komu a na čom záleží ?

Rodiny obetí chcú poznať pravdu, čo je ich legitímne a nespochybniteľné právo. No s ľuďmi v politike je to inak – tých zaujíma len to, čo im môže priniesť prospech, a pravda o zločine nemusí vždy a každému vyhovovať. Politik zásadne plače len nad svojím osudom, a vždy ľutuje len sám seba … potom dlho a ešte dlhšie nič, a nakoniec možno vyroní falošnú slzu nad osudom iných.

Súčasnej opozícii a nejednému médiu by najviac prospelo, ak by sa pravda neodhalila. Čím dlhšie sa nič nevie, tým dlhšie majú ideálnu zbraň voči svojim protivníkom. Aj preto ich pochytila zúrivosť pri zadržaní nejakých drogových dealerov, lebo sen o vytĺkaní politického kapitálu sa začal rozplývať. Naopak – koalícia a najmä SMER-SD potrebujú, aby sa zločin vyšetril a bol odhalený páchateľ – či páchatelia. No ani tu nejde o pravdu a spravodlivosť, ale len účel. Ak sa podarí zločin vyšetriť, výsledok bude na politickej úrovni skôr následkom hlúpeho prístupu opozície a médií – a SMER-SD môže aj s R.Ficom doslova povstať z popola. Ak neskôr bude niekto hľadať vinníka za stav, ktorý vznikne, môže zazvoniť na liberálnom dome, alebo u obyčajných.

Viem pochopiť, ako sa cítia pozostalí po obetiach. Možno by sa však mali zamyslieť nad tým, či im naozaj chcú pomôcť ľudia, ktorí majú v sebe toľko citu, ako dlažobná kocka na námestí, alebo ľudia, pre ktorých sú tragédie iných prostriedkom na zvýšenie čítanosti a zisku …

Alebo si položili otázku, o čo naozaj ide ľuďom, ktorí aj napriek vzniku medzinárodného vyšetrovacieho tímu už dnes spochybňujú, či bude výsledok objektívny a pravdivý ….

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Vysvetlenie pre ochranárske „trúby“

20.03.2024

Hlavne pre jedného magora Erika. Skúste napchať do 2-izbového bytu dvadsať ľudí.Stačí na pár dní.A pochopíte (ak máte čím),že potrebujete pomoc psychiatra. Slovensko nie je nafukovacie, v knihách nájdete,aké územie potrebuje jeden dospelý medveď. Na vaše sprosté rady,čo strčiť do záhrady,aby tam nechodili medvede,si nájdite seberovných magorov. A choďte príkladom [...]

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

nemecko, polícia, polizei

Nemecká polícia zastrelila muža, ktorý sa s mačetou vyhrážal v knižnici

23.04.2024 23:40

Podľa vyhlásenia bol tento muž polícii známy už skôr. Jeho motív vyhrážania sa v knižnici zatiaľ nie je objasnený.

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,445
Celková čítanosť: 9461002x
Priemerná čítanosť článkov: 3870x

Autor blogu