Založ si blog

Ušlý zisk . .. systémová chyba

Kauza Unipharma a Kočner nie je žiadnou novinkou pod slovenským slnkom. Však tu máme inú kauzu, gemerského mastenca a spoloćnosti, ktorá chce od Slovenska odškodnenie za ušlý zisk,spojený s nerealizovanou ťažbou.

Funguje to jednoducho – špekulant dohodne obchod, na ktorého realizáciu nemá podmienky alebo financie, prípadne oboje. Potom rôznymi zámienkami odďaľuje realizáciu obchodu, kým druhá strana nestratí záujem o spoluprácu. Keď prestane s akoukoľvek iniciatívou, jednoducho podá špekulant žalobu, a žiada náhradu škody, ktorá nevznikla (ale situácia pôsobí tak, že ku śkode došlo, pretože špekulant sa naozaj “snažil”).

V prípade gemerského mastenca je situácia zložitejšia. Na základe nezmyselných zmlúv o ochrane investícií či dvojstranných zmlúv Slovenska s rôznymi krajinami sme stratili kontrolu nad vlastným územím a hŕstkou nerastného bohatstva, ktoré máme. Je doslova absurdné, že nejaký americký súd má rozhodovať o slovenskom právnom probléme, ale dokonale to ilustruje absurdnú dobu zlodejov a podvodníkov, v ktorej žijeme – kde slovenský záujem nehrá žiadnu úlohu.

V kauze s Kočnerom má Unipharma šťastie v nešťastí. Chýba doložka “exkluzivity”, ktorä by spor zverila nejakej banánovej republike, kde sa miera práv odvíja od finančných schopností žalobcu.

Ak sa niekto diví, prečo som spomenul banánovú republiku v súvislosti s americkými súdmi, môže si naštudovať kauzu O.J.Simpson. Dokonale ilustruje môj pohľad na justíciu, v ktorej sa dá všetko – aj osvedčiť nevina dvojnásobného vraha.

Ak sa v kauze Kočnera ukazujú podozrenia zo snahy o likvidáciu Unipharmy, v prípade gemerského mastenca sa objavuje množstvo iných otázok. Napríklad, prečo neboli dodnes prehodnotené vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a USA, prečo sa neriešia slovenské spory pod slovenskou jurisdikciou, ako je možné, že sa vôbec dostala licencia na ťažbu mastenca do rúk spoločnosti, ktorej predstaviteľ musel vyplácať odškodné za zavádzanie akcionárov …

Ako skončia kauzy Kočner a Gemerský mastenec, to nevie predvídať nikto. Isté však je, že treba prehodnotiť platnú legislatívu, zaviesť tvrdé tresty za špekulatívne obchodné praktiky, a zmeniť zmluvné vzťahy s krajinami, kde je možné všetko – ak je dostatok financií. Pretože kauze Gemerský mastenec by dokonale sedel prívlastok – ekonomická vlastizrada – a niekto by mal za to – sedieť – na Slovensku … v base.

 

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

Kandidatúra A. Danka je drzosťou najhrubšieho zrna

21.01.2024

A len potvrdzuje, že úrad prezidenta je zbytočný.Namiesto osobností máme ponuku politických pobehajov. Čo neplatí len o Dankovi.Všimol si napríklad Korčok,ako vyzerá žiadosť o vstup na územie nášho „spojenca“ USA ? Američania cestujú na Slovensko bez obmedzení, Slováci pri ceste do USA musia súhlasiť so stratou práva na ochranu osobných údajov a zdieľaním [...]

Slaboduchí politickí „znalci“ práva

17.01.2024

Jeden nevie,že so zápisom v registri trestov nesmie byť prokurátorom.A druhý sa slaboducho vykrúca z povinnosti zotrvať na mieste nehody,ktorú spôsobil. Asi je najvyšší čas zrušiť inštitúcie, ktoré im dali osvedčenie o vzdelaní. A možno aj odobrať diplomy tým,ktorí ich príkazy prijímali a vykonávali. Odňatie funkcie nie je trest.Slušné by bolo odstúpenie, ale na [...]

GLOBSEC

Fico tu rečnil a hovoril o úspechu. Teraz sa Globsec sťahuje do Prahy

05.03.2024 09:29

Záštitu nad konferenciou prevzal český prezident Petr Pavel.

Belarus Election

Lukašenkovi pomáha jeho nevesta. Velebí ho v piesni, že je jedinečný. Ako sa jej odvďačil?

05.03.2024 09:00

Ach, Alexandr, Alexandr, Alexandr, nádej naša i radosť, najlepší z mužov, vo svete taký jediný. Refrén napísala manželka syna bieloruského prezidenta.

útulňa, Poľana

Dovolenku „za facku“ nájdete aj v malebných kútoch Slovenska. Ponúkajú romantiku i dobrodružstvo

05.03.2024 08:00

Len desať eur za noc bez ohľadu na počet ubytovaných ľudí sa mnohým môže zdať ako niečo neuveriteľné. Takáto možnosť však existuje.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,443
Celková čítanosť: 9411812x
Priemerná čítanosť článkov: 3853x

Autor blogu