Založ si blog

Právny štát ? Ad: R. Geist

EÚ stojí na spoločných hodnotách … myšlienka, ktorá má zaujala v názore šéfredaktora portálu euractiv.sk

A ktoré sú tie spoločné hodnoty, pán Geist ? Skúsme si pripomenúť niekoľko nespochybniteľných faktov – pred vstupom Slovenska do EÚ sa ani náznakom nehovorilo o budovaní budúcej európskej federácie … kto by zahlasoval za vstup do únie, ak by bola táto informácia známa ? A koľko členov by dnes únia mala ? Pokiaľ náhodou neviete, o čom je reč, rád to pripomeniem – pri hlasovaní o európskej ústave (dnes Lisabonská zmluva), narazili tvorcovia eurofederácie na odpor vo Francúzsku, Írsku, ale aj iných krajinách. A dnes nepriamo narážajú aj na odpor v Španielsku, Taliansku, Maďarsku a Poľsku.

Skúsme pripomenúť niečo iné – prijatie spoločnej meny a podmienky. Kto ich splnil ? Najchudobnejšie krajiny únie, ostatní dostali euro ako podarúnok, na čo napríklad Slovensko doplatilo počas gréckej krízy – nielen pádom vlády, ale aj podpisom absurdných záväzkov. A kritéria užívania eura neplní vôbec nikto. Každý ekonomický problém sa rieši emisiami nekrytej meny.

A poďme ďalej – sankcie proti Rusku sú následkom spoločných európskych hodnôt 

Ako to vyzerá v praxi ? Saudská Arábia bude (sotva) čeliť sankciám až po vražde novinára v Turecku. Dovtedy nikomu nevadila spolupráca s najbrutálnejšou diktatúrou na svete, nevadilo ani financovanie terorizmu Saudmi, nevadilo ani absurdné predsedníctvo tejto krajiny v sekcií OSN pre ľudské práva.

A skúsme pokračovať – súčasťou európskych hodnôt je aj spolupráca s ukrajinským režimom, ktorý vôbec nerieši pochody neofašistov ? Dodnes sa nevysporiadal s vraždením v Odese, ani to nevadí ? Alebo obete odeského masakru nestoja za toľko pozornosti, ako beštiálne zmarený život novinára v Turecku ?

Alebo z iného súdka – kto si pamätá neúspech R.Procházku v jednej európskej kandidatúre, asi nevie pochopiť, ako môžu stáť na celé únie ľudia ako D.Tusk a J.C.Juncker. Ako je vlastne možné, že v únii sú vytvorené funkcie, na ktorých obsadenie nemá občan členskej krajiny prakticky žiadny vplyv ? Ako je možné, že existuje formálna funkcia európskeho prezidenta či ministra zahraničia, keď bola európska ústava odmietnutá ?

Kde sú tie spoločné hodnoty únie ? Ako je možné, že hlavný iniciátor sankcií proti Rusku – Nemecko, veselo sankcie obchádza a na úkor ostatných členov, najmä však krajín bývalého východného bloku, zvyšuje svoje príjmy – napríklad účasťou na projekte Nord Stream II, ktorý je tak “horlivo” kritizovaný ? Alebo obchádzaním pravidiel za pomocí výstavby výrobných závodov na ruskom území pod cudzou vlajkou ?

Kde sú tie európske hodnoty v súvislosti s agresiou USA voči Iraku, založenou na podvode so ZHN ? Ako je možné, že priamo pod dohľadom americkej vojenskej základne vládne v Kosove mafia, obchodujúca s drogami a ľudskými orgánmi, a vrcholným predstaviteľom krajiny je Hashim Taci, podozrivý nielen z vedenia tejto mafie, ale aj vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti ? Kde končia peniaze z tohoto špinavého obchodu a prečo o ňom Brusel viac-menej mlčí ?

EÚ má len jednu hodnotu – zisk. Zisk vo vrecku Paríža a Berlína. Zisk, sprevádzaný mocou nad celým kontinentom. Keby sa dnes zobudil generál de Gaulle, asi by si nad politikou vlastnej krajiny zhnusene odpľul. Tak vyzerajú dnes európske hodnoty, ktoré vyznáva Francúzsko. Kto si dnes spomenie, že práve tento politik zaplatil za nezávislosť Alžírska stratou všetkého, čo symbolizuje slovné spojenie -sloboda-, pretože musel žiť dlhé roky pod ochranou, ktorú vrcholne neznášal. Kto si dnes spomenie na množstvo atentátov, naplánovaných proti jeho osobe. A len preto, že sa vzdal jednej kolónie.

Ak by mala EÚ skutočne nejaké hodnoty, v prvom rade by rešpektovala vlastné pravidlá

Kto a prečo vládne v Maďarsku alebo Poľsku, je otázkou na tamojších voličov. Iste však je, že národné povedomie je v oboch krajinách nepochybne väčšie, ako na Slovensku. Dokazuje to podpora vládnucich politikov i všeobecné postoje voči politike únie, ktorá je podporovaná “masovými” protestami obyvateľstva, čítajúcimi zlomok z celkovej populácie. Prečo neprotestuje väčšina, keď sú praktiky vládnucich politikov neprijateľné ?

Isté je však jedno … spoločné európske hodnoty sú rovnakou chimérou, ako existencia himalájskeho yetiho … ak sa teda za spolok európanov nepokladajú len tí, ktorí o nich hovoria …

Prekážkou v úspešnej spolupráci nie je nezávislosť … ale chamtivosť !

 

 

 

Kerí do politiky musia a kerí v nej musia . ..

14.10.2019

Vraj sa nemá fúkať do sáčku s exkrementami, potom stisnúť a nakoniec buchnúť ... ono to vraj síce pekne praskne, len akosi .... na ksichte niekoho ostane ... Prasklo, už sa len čaká, na koľkých viac »

Viete, pre koho pracujete (chcete pracovať) ?

08.10.2019

V poslednom čase vzniká dojem, akoby malo Slovensko o niekoľko desiatok miliónov obyvateľov viac, a jediným ich problémom bola - doprava. Doslova sa vyrojili desiatky inzerátov s ponukami práce viac »

Zabudol vyhodiť sám seba . . .

06.10.2019

Veľké upratovanie medzi liberálmi skončilo. Ak si Blahová, Galko a spol. myslia, že skončili kvôli svojim názorom, sú veľmi naivní. Skončili, pretože ich obraz v očiach verejnosti boli mlynským viac »

Euro, peniaze, bankovky

Slovenská ekonomika bude rásť len o 2,6 %, prognózuje MMF

15.10.2019 17:48

Slovenská ekonomika podľa predpovede Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku reálne posilní iba o 2,6 percenta.

peniaze, kalkulačka

Niektoré firmy nebudú musieť overovať účtovné závierky

15.10.2019 17:43

Niektorým firmám ubudnú povinnosti v oblasti účtovníctva. Počíta s tým novela zákona z dielne ministerstva financií, ktorú schválil parlament.

Zrážka lodí v Budapešti

Za májovú nehodu lodí na Dunaji je zodpovedný kapitán plavidla Viking Sigyn

15.10.2019 17:31

Pri nehode zomrelo 26 Juhokórejčanov a dvaja maďarskí členovia posádky. Prežilo len sedem ľudí na palube.

klus

SaS navrhla za podpredsedu parlamentu Martina Klusa

15.10.2019 17:30

Hlasovať o tomto návrhu majú poslanci v stredu (16. 10.) doobedu. V pléne to oznámil podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd).

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,090
Celková čítanosť: 5669807x
Priemerná čítanosť článkov: 2713x

Autor blogu