Založ si blog

Auto-šmejdi . . . vyhnite sa ich praktikám . . .

Máte navyše auto, ktoré len zavadzia na dvore a tak sa rozhodnete, že ho predáte. Dáte inzerát na internete a čuduj sa svete, ešte ani neuschol “atrament” a už Vám pípne na mobile správa od záujemcu …

Mám záujem o Vaše auto, keď budete mať čas, zavolajte …. v prvej chvíli vás napadne, ako môže niekto kúpiť auto, ak nemá na telefón. Ale to je len novodobá taktika rôznych šmejdov, ktorí vás nemôžu pre rôzne zmeny zákonov priamo kontaktovať a tak skúšajú vyprovokovať začiatok komunikácie z Vašej strany.

Ak naletíte a zavoláte, začne kolotoč nezmyselných otázok a návrhov. A všetko sprevádzané opakovaním sľubu v štýle “Vaša cena je skvelá, nebudeme o nej jednať a zaplatíme, koľko žiadate”. Taktika, ktorej cieľom je vás prilákať do niektorej “pobočky” na obhliadku auta a následne vás poriadne ošklbať.

Usadia vás v hale, slušne požiadajú o doklady k autu a nejakú chvíľočku, kým technik obhliadne auto. Maximálne dvadsať-tridsať minút a všetko dohodneme …

Čas plynie, ľudia okolo vás chodia, a už si vás nikto nevšíma. Polhodina, hodina, minůty pribúdajú, a nič sa nedeje. Po skoro dvoch hodinách sa objaví technik, ktorý skormútene s predajcom vysvetľuje, že vaše auto má x-závad, ale napriek tomu ho odkúpia – len za oveľa nižšiu cenu. Cenu, ktorá je obvykle zlomkom požadovanej … ale bola by iná možnosť. Dajú Vám požadovanú cenu, ak si kúpite u nich iné auto.

Klasická taktika, ktorej mnohí naleteli. Dokonca aj tí, ktorí len plánovali predaj auta a vôbec neuvažovali o kúpe iného. Výsledkom je obvykle výmena jedného šrotu za iný, často predražený a oveľa horší.

Nenaleťte ani na výsledky obhliadky auta, ak Vám ponúkli oveľa nižšiu cenu pre údajné závady. Nie je ničím neobvyklým, že sa nájde more závad aj na aute, ktoré je dokonca ešte v záruke, a vy ho predávate len z dôvodu nepotrebnosti. Nenechajte sa zlákať slovami “dáme Vám síce menej, ale hneď”. Vyplatí sa vtedy odísť, alebo konštatovať, že najprv sa obrátite na autorizovaný servis, aby sa k týmto “odhaleným” chybám vyjadril a odstránil ich, však je auto v záruke, nie ?

Ostanete prekvapení, ako sa správanie šmejdov voči vám zmení. Zrazu nie sú ochotní dať Vám kópiu protokolu s chybami, ktorým predtým argumentovali.

Zrazu sa chcú ešte poradiť s manažérom, či by sa len predsa nedalo niečo pre vás urobiť a “vyjsť Vám v ústrety”. Neverte, nikdy to neplánovali. Od začiatku sa snažia zbohatnúť na váš úkor, hoci len tak, aby sa nedostali do konfliktu so zákonom.

Jediným cieľom je vás unaviť a tak primäť, aby ste hrali podľa ich pravidiel. Najlepšie, čo môžete urobiť, je odísť a predať auto iným spôsobom. Nie je ničím neobvyklým, že odkúpia od klienta auto ako šrot na likvidáciu za stovku, a neskôr ho ponúkajú ako auto vhodné pre začiatočníka – za tisícku.

Ako sa brániť ? 

Nenechať sa vylákať na rôzne obhliadky. Cieľom šmejdov je dostať vás do prostredia, kde sú oni doma. Zneistiť vás, dostať pod psychický tlak, ktorého cieľom je len jedno – ich prospech.

Vyplatí sa dať pred predajom obliadnuť auto v servise, kde Vám predtým robili údržbu, a pokiaľ je to možné, požiadať ich o správu o stave vášho auta. Seriózny servis nemá s niečim podobným žiadny problém, možno akurát vydanie takejto správy spoplatní. Čo je však pár eur oproti tomu, čo Vám môžu spôsobiť šmejdi ?

Nenechajte sa zahnať do kúta ani špinavým trikom v podobe slov “naša ponuka platí dnes a zajtra bude cena iná”. Naopak – ukončite komunikáciu, ak na vás skúšajú niečo podobné, pretože je skoro isté, že nikdy ani neuvažovali o férovej komunikácii s vami, ktorá by skončila obojstranne výhodným obchodom.

A ešte niečo na záver – ak pristúpite na obhliadku auta v nejakom servise, trvajte na jej vykonaní vo vašej prítomnosti. Už sa stalo, že šmejdi si urobili počas obhliadky z auta klienta zdroj náhradných dielov a čo sa dalo, to vymenili za poškodené diely.

Nenechajte sa okradnúť …

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

Golf / Golfová jamka /

Ekologickí aktivisti vo Francúzsku vyplnili golfové jamky cementom

14.08.2022 23:19

Aktivisti tak urobili na protest proti výnimkám z obmedzení na spotrebu vody, ktoré v čase extrémneho sucha platia pre golfové ihriská.

Kapitol

Ozbrojený muž nabúral autom do zátarás pri Kapitole, následne sa zastrelil

14.08.2022 19:01

K incidentu došlo v čase, keď americké úrady v celej krajine čelia zvýšenému počtu vyhrážok po prehliadke FBI v sídle exprezidenta Donalda Trumpa.

Hungary Migrant Tunnels

Zlodeja v Ríme zasypal tunel, ktorý si hĺbil. Vyslobodili ho až hasiči

14.08.2022 16:52

Muž ostal uväznený v hĺbke asi šesť metrov osem hodín. Tunel, ktorý kriminalisti objavili, viedol z opusteného obchodu smerom k neďalekej banke.

rakva Tomka v Košiciach

Pozostatky kardinála Tomka sú v Košiciach, posledné zbohom bude v utorok

14.08.2022 16:45

Posledné zbohom mu dajú veriaci v utorok o 11. hodine v Dóme sv. Alžbety.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8661466x
Priemerná čítanosť článkov: 3598x

Autor blogu