Založ si blog

Odpustenie ako feudálny prežitok

Amnestia alebo udelenie milosti pre pre odsúdeného sú označované za feudálne prežitky. Neviem … počul som takýto názor aj od tých, čo pravidelne sedávajú na nedeľných bohoslužbách a žiadajú odpustenie za svoje “lotroviny” …

Na Slovensku sa stali akty právneho odpustenia politickým nástrojom, ktorý je prakticky od zmien v roku 1989 zneužívaný. Skončilo to nakoniec zmenami zákonov, rušením rozhodnutí niekdajšieho premiéra Mečiara a nezmyselnými diskusiami v tejto oblasti. Odpustiť neznamená zabudnúť a často má odpustenie aj ekonomický rozmer. Napríklad v podobe úspory na výdavkoch, súvisiacich s väznením odsúdených, či možný sociálny rozmer, keď sa uľahčí život rodinám tých, č porušili zákon a tak dostali aj svoje rodiny do stavu núdze.

Celkom som sa zasmial na vyjadrení autora článku v denníku SME, ktorý označil milosť prezidenta Zemana pre J.Kajínka za spochybnenie práce polície, štátneho zastupiteľstva a súdov. Je to typická ukážka mediálneho pokrytectva a prekrúcania faktov, pretože práve v danom prípade bola práca represívnych zložiek spochybňovaná dlhodobo a pred Zemanom. Okrem iného to dokazovali aj mnohé žiadosti o otvorenie kauzy, jej opätovné prejednanie – podané aj zo strany ministrov spravodlivosti v rôznych obdobiach. Málokto veril u susedov za riekou Moravou, že rozsudok v tejto kauze bol zákonný a spravodlivý.

Preplnené väznice na Slovensku dokazujú, že niečo nefunguje. Možno je zle nastavený systém …

A často sa ozýva aj kritika na adresu súdov, že sa používa trest odňatia slobody aj tam, kde by stačili miernejšie formy trestov. Niekedy to skôr pôsobí ako plnenie štatistík v zmysle – pozrite sa, konáme. Konať sa dá rôzne … a vždy je dôležitý konečný efekt rozhodnutia. A jeho budúce následky, ktoré prináša každé podobné rozhodnutie.

Môžeme sa baviť o tom, koľko prepustených sa opätovne dopustí trestnej činnosti a skončí vo väzení. Ale potom by sme si mali položiť aj otázku, prečo neexistuje funkčný systém resocializácie, ktorý by znižoval riziko recidívy a prečo prepustených v dnešnej dobe po odpykaní trestu “vykopnú” na ulicu v štýle – a teraz si rob, čo chceš. Sotva sa dá čakať, že si niekto v mrazivom februári počká niekde na lavičke, kým zamrzne … ak nemá kam ísť a čo jesť.

V našej zdeformovanej spoločnosti by sme našli nielen prežitky, ale aj absurdnosti. A tie často súvisia práve s tými, ktorí pokladajú odpustenie za prežitok len vtedy, keď sa týka – iných. U seba to pokladajú – za samozrejmosť.

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

Taiwan / Fregata / Raketa /

Taiwan po vojenských cvičeniach Číny obnovuje lety cez svoj vzdušný priestor

07.08.2022 19:08

Taiwan bude aj naďalej smerovať lety a lode mimo oblasti čínskeho vojenského cvičenia pri svojom východnom pobreží.

Izrael, Palestínčania, Gaza,

Izrael údajne súhlasil s návrhom na uzavretie prímeria v Gaze

07.08.2022 17:06

Skutočnosť, že prebiehajú rozhovory o prímerí potvrdil aj zdroj z militantného hnutia Palestínsky islamský džihád.

Hasičské auto / Hasiči / Požiar / Požiarnik /

Hasiči likvidujú požiar skládky v katastri obce Nitrica

07.08.2022 16:41

Na skládke došlo podľa svedeckej výpovede k výbuchu a jej následnému rozhoreniu.

Likvidácia inváznych rastlín v Tatrách

Invázne rastliny z cudzích kontinentov napádajú Tatry. Do akcie zapojili aj dobrovoľníkov

07.08.2022 16:36

Niektoré cudzokrajné rastliny sú pre našu prírodu veľmi nebezpečné. Ich pestovanie je zakázané a hrozia za to pokuty.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8651812x
Priemerná čítanosť článkov: 3594x

Autor blogu