Založ si blog

Odpustenie ako feudálny prežitok

Amnestia alebo udelenie milosti pre pre odsúdeného sú označované za feudálne prežitky. Neviem … počul som takýto názor aj od tých, čo pravidelne sedávajú na nedeľných bohoslužbách a žiadajú odpustenie za svoje “lotroviny” …

Na Slovensku sa stali akty právneho odpustenia politickým nástrojom, ktorý je prakticky od zmien v roku 1989 zneužívaný. Skončilo to nakoniec zmenami zákonov, rušením rozhodnutí niekdajšieho premiéra Mečiara a nezmyselnými diskusiami v tejto oblasti. Odpustiť neznamená zabudnúť a často má odpustenie aj ekonomický rozmer. Napríklad v podobe úspory na výdavkoch, súvisiacich s väznením odsúdených, či možný sociálny rozmer, keď sa uľahčí život rodinám tých, č porušili zákon a tak dostali aj svoje rodiny do stavu núdze.

Celkom som sa zasmial na vyjadrení autora článku v denníku SME, ktorý označil milosť prezidenta Zemana pre J.Kajínka za spochybnenie práce polície, štátneho zastupiteľstva a súdov. Je to typická ukážka mediálneho pokrytectva a prekrúcania faktov, pretože práve v danom prípade bola práca represívnych zložiek spochybňovaná dlhodobo a pred Zemanom. Okrem iného to dokazovali aj mnohé žiadosti o otvorenie kauzy, jej opätovné prejednanie – podané aj zo strany ministrov spravodlivosti v rôznych obdobiach. Málokto veril u susedov za riekou Moravou, že rozsudok v tejto kauze bol zákonný a spravodlivý.

Preplnené väznice na Slovensku dokazujú, že niečo nefunguje. Možno je zle nastavený systém …

A často sa ozýva aj kritika na adresu súdov, že sa používa trest odňatia slobody aj tam, kde by stačili miernejšie formy trestov. Niekedy to skôr pôsobí ako plnenie štatistík v zmysle – pozrite sa, konáme. Konať sa dá rôzne … a vždy je dôležitý konečný efekt rozhodnutia. A jeho budúce následky, ktoré prináša každé podobné rozhodnutie.

Môžeme sa baviť o tom, koľko prepustených sa opätovne dopustí trestnej činnosti a skončí vo väzení. Ale potom by sme si mali položiť aj otázku, prečo neexistuje funkčný systém resocializácie, ktorý by znižoval riziko recidívy a prečo prepustených v dnešnej dobe po odpykaní trestu “vykopnú” na ulicu v štýle – a teraz si rob, čo chceš. Sotva sa dá čakať, že si niekto v mrazivom februári počká niekde na lavičke, kým zamrzne … ak nemá kam ísť a čo jesť.

V našej zdeformovanej spoločnosti by sme našli nielen prežitky, ale aj absurdnosti. A tie často súvisia práve s tými, ktorí pokladajú odpustenie za prežitok len vtedy, keď sa týka – iných. U seba to pokladajú – za samozrejmosť.

Propaganda neoboľševických kreatúr alebo …

04.06.2023

… trápenie krajiny,kde dnes na Slovensku znamenalo u nich pred týždňom,či skôr storočím. A vraj pospolitá Slovač podlieha ruskej propagande,kričia nielen médiá,ale aj neslávne známy plešatý Tarzan Jarko z rodu obyčajných dezolátov.Ako to teda je ? Keby sprostosť v poslednej vláde nekvitla (ešte šťastie,že nemôže nadnášať,lebo ministerku a podpredsedníčku vlády [...]

Pri sprostom voličovi sú voľby zbytočné

14.04.2023

Sledujúc prieskumy verejnej mienky a diskusie na sociálnych sieťach som dospel k záveru,že voľby nepotrebujeme. Slovenský volič má možno v hlave guláš,no skôr poriadne “nasraté”.Prieskumy hovoria jasne.Ani záplava káuz,klamstiev a sprostosti v priamom prenose ho nezobudila.Naďalej dôveruje tým,ktorí si s ním a jeho životom pravidelne vytierajú zadok. Prieskumy zatiaľ [...]

Dezinformačný valec alebo rusko-poľské vzťahy inak … ačodebilizmus v praxi

09.04.2023

Z niekdajšej poľsko-litovskej únie ostali len spomienky a dejiny.Dejiny štátu,kde sa kráľ volil a platili len jednohlasne podporené návrhy. Katyň a povraždení poľskí dôstojníci.Z archívu ČTK vystrekol gejzír účelovej propagandy.Asi im nikto nepovedal,že kdesi po boľševickej revolúcii si ktosi vo Varšave uvedomil ideálny čas na nejaké možné územné zisky a naivne [...]

Robert Fico, Brusel, summit EÚ-Turecko

Hrozí Smeru vylúčenie z frakcie európskych socialistov? Podľa europoslanca Bilčíka príde k ráznej reakcii Bruselu

05.06.2023 20:00

Na Roberta Fica nemusí nikto žalovať. V Bruseli dobre vedia, kto je zač, hovorí europoslanec Vladimír Bilčík.

Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eduard Heger

Politológ Štefančík: Nicholsonová môže byť klesajúcej strane Demokrati na príťaž

05.06.2023 20:00

Predvolebné spájanie sa môže podľa politológa Hegerovým Demokratom vypomstiť.

búrka, lejak, dážď

Na utorok vydali výstrahy pred búrkami, platia pre celé Slovensko

05.06.2023 19:14

Na západe krajiny platí výstraha SHMÚ už od polnoci.

mike pence

Do volebného boja o Biely dom vstúpil republikán Mike Pence

05.06.2023 18:55

Pence pôsobil ako viceprezident Donalda Trumpa, ktorý svoju kandidatúru ohlásil už vlani v novembri.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,420
Celková čítanosť: 9088085x
Priemerná čítanosť článkov: 3755x

Autor blogu