Založ si blog

Pochybná súťaž ministerstva financií . . . v prospech Microsoftu

Súťaž o nákup stotisíc licencií kancelárskeho balíka od Microsoftu smrdí na kilometre ďaleko. V prvom rade – o čo sa vlastne súťaží, keď predmet nákupu je vopred daný ?

Zbytočné plytvanie peniazmi v prospech udržania postavenia americkej spoločnosti, taká je pravda o tejto súťaži.

Existujú iné produkty, dokonca aj pod otvorenými licenciami, ktoré je možné priamo upraviť na mieru používateľa, o čom veľmi dobre vedia nielen na rôznych portáloch, ale určite aj na ministerstve financií. Nehovoriac o tom, že v mnohých krajinách opustili balík americkej spoločnosti práve pre vysoké investície do jeho nákupu a množstvo bezpečnostných problémov, ktoré sa pravidelne opakujú s príchodom nových verzií. Niektoré problémy nevedel výrobca odstrániť ani počas bezmála dvadsiatich rokov, ako je napríklad pád Excelu s hláškou o chýbajúcej (neexistujúcej) knižnici.

V severských krajinách, či Holandsku, Nemecku sa už dávnejšie prešlo na otvorené platformy, ktoré sú upravené presne na mieru užívateľov s vysokou mierou bezpečnosti. Pri otázkach na slovenských úradníkov, prečo sa neuberáme podobnou cestou, vždy zaznievajú len rôzne výhovorky, čo a prečo sa nedá.

O prechode na otvorené platformy sa hovorí na Slovensku už od roku 2009. Dodnes sa však reálne neurobilo nič a stále sa plytvá verejnými financiami na lukratívne zakázky súvisiace s produktom Microsoftu.

Kto a aký prospech má z toho, že ignoruje rokmi a skúsenosťami iných overené alternatívy ? A čo je v pozadí toho, že sa ignorujú alternatívy, ktoré by priniesli výrazné úspory pre štátnu pokladňu a vyššiu bezpečnosť ?

Pred rokmi sa mnohí verbálne oháňali analýzou, ktorá mala údajne preukázať, že náklady na úpravu otvorenej platformy a jej správu by boli oveľa vyššie, ako zakúpenie licencií od Microsoftu. Dodnes nie je spomínaná analýza zverejnená. Nehovoriac o tom, že sotva by krajiny ako Nemecko či Holandsko investovali do niečoho, čo by znamenalo vyššie výdavky.

Za všetkým sú politickí nominanti a previazanosť politických strán na rôzne záujmy. A nič sa nezmení, kým nebudú štát riadiť odborníci, zodpovední za škody, ktoré svojimi rozhodnutiami spôsobia.

Aj preto je súťaž ministerstva financií len pláštikom na zakrytie podstaty … a plytvaním verejnými financiami.

(na záver odkaz na zaujímavý dokument z roku 2004.Uplynulo 15 rokov, kde sme sa odvtedy posunuli ?)

 

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

Golf / Golfová jamka /

Ekologickí aktivisti vo Francúzsku vyplnili golfové jamky cementom

14.08.2022 23:19

Aktivisti tak urobili na protest proti výnimkám z obmedzení na spotrebu vody, ktoré v čase extrémneho sucha platia pre golfové ihriská.

Kapitol

Ozbrojený muž nabúral autom do zátarás pri Kapitole, následne sa zastrelil

14.08.2022 19:01

K incidentu došlo v čase, keď americké úrady v celej krajine čelia zvýšenému počtu vyhrážok po prehliadke FBI v sídle exprezidenta Donalda Trumpa.

Hungary Migrant Tunnels

Zlodeja v Ríme zasypal tunel, ktorý si hĺbil. Vyslobodili ho až hasiči

14.08.2022 16:52

Muž ostal uväznený v hĺbke asi šesť metrov osem hodín. Tunel, ktorý kriminalisti objavili, viedol z opusteného obchodu smerom k neďalekej banke.

rakva Tomka v Košiciach

Pozostatky kardinála Tomka sú v Košiciach, posledné zbohom bude v utorok

14.08.2022 16:45

Posledné zbohom mu dajú veriaci v utorok o 11. hodine v Dóme sv. Alžbety.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8661471x
Priemerná čítanosť článkov: 3598x

Autor blogu