Založ si blog

Možno sa (nielen) Bystričania zobudia . ..

Dejiny Banskej Bystrice,ale aj kraja pomenovaného po meste pri Hrone sú naozaj zaujímavé.A ako červená niť sa nimi vinie najmä jedno poznanie – ktokoľvek v Bystrici vládol,mesto ho zaujímalo najmenej.

Kolaps dopravy v kraji sa dal očakávať.Napokon,nie je to tak dávno,čo krajské mesto skoro prišlo o mestskú hromadnú dopravu,kde sa svojho času riešili záujmy všetkých okrem záujmov obyvateľov.A veľa nechýbalo a mohlo by už dávno rozobraté aj trolejové vedenie a odpredané do šrotu.Aj takí “pokrokoví” ľudia mestu vládli.No nikto sa nepoučil.

Nejdem vynášať súd,kto a za čo je zodpovedný.Svoj kus masla pod klobúkom má nepochybne aj zvolenský dopravca.Inou vecou sú však nespochybniteľné fakty,a teda aj skutočnosť,že práve zásluhou banskobystrických radných pánov sa stala zvolenská sadka dominantným dopravcom v kraji.Neuchránili a vlastne sa ani nezaujímali o osud tej sadky,ktorá patrila desaťročia medzi najväčšie aj v rámci niekdajšieho Československa.

Obyvatelia kraja nezaujímajú nikoho … možno tak vtedy,keď treba platiť dane a poplatky.

A môžu si za to do veľkej miery sami.Stačí pripomenúť,ako skončili aj iní poskytovatelia služieb v kraji,na ktorých boli desaťročia zvyknutí.Zariadenia,ktoré často vlastnými rukami postavili ich predkovia a práve preto,aby slúžili ich potomkom.Divadlá,kiná,športoviská či zdravotnícke zariadenia – mnohé zanikli len preto,že nad verejným záujmom prevážili rôzne osobné záujmy.Po roku 1990 sa dlhé desaťročia žilo na dlh,keď sa nikto nezaujímal ani o udržiavanie toho,čo bolo vybudované a spoľahlivo slúžilo spoločnosti.Spoločnosti – nie zlodejom s prepojením na politické špičky.

A dnes sa všetci divia či lamujú rukami nad tým,kadiaľ sa asi bude cestovať do Brezna,ak sa uzavrie cestný most pri Slovenskej Ľupči … či riešia,ako sa v pondelok dostanú do práce,ak nepôjdu prímestské linky.Alebo cestujů desiatky kilometrov do zdravotníckych zariadení,lebo tie čo mali pod oknami – niekto sprivatizoval alebo zrušil.

Možno sa konečne (nielen v Bystrici) zobudia a začnú premýšľať.Možno konečne pochopia,že správa verejných vecí nie je len otázka sľubov,ale aj zodpovednosti.Tej zodpovednosti,ktorej sa každý funkcionár vyhýba …a možno konečne pochopia,že verejný funkcionár nemá spisovať čierne knihy a hrať sa na detektíva,ale slúžiť potrebám obyvateľstva … možno …

Samozvanci a nefunkčný parlament

19.02.2020

Kde neplatia zákony a pravidlá,tam sedia v parlamente samozvanci a blokujú jeho činnosť.Prečo ? Práve preto,že je beztrestne možné,aby počas funkčného obdobia prezliekol poslanec kabát a viac »

Elektromobilita je (dnes) marketingový blud !

19.02.2020

Híkanie a prevracanie očí v úžase nad elektromobilmi skončí presne vo chvíli,keď začne pragmatické uvažovanie a nielen nad ich využitím,ale aj tým,čo všetko užívanie “elektroauta” viac »

Predvolebný puch . .. z každého kúta vanie

13.02.2020

Sľuby sa valia na voliča z každej strany,a každý chce len jedno - spravodlivosť pre všetkých lotrov.Okrem vlastných ... vtedy akosi zrak zlyháva. Sociálne siete sú dnes zaplavené hnevom spravodlivých,ktorým viac »

POPE-ABUSE/SECRECY

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil svoj oficiálny program

28.02.2020 12:13

Vo vyhlásení Vatikánu sa nespresňuje, aký je momentálny zdravotný stav 83-ročného pápeža. Vo štvrtok však on sám oznámil, že je zdravotne mierne indisponovaný.

Viktor Orbán

Treba rátať s vlnou migrantov, reagoval Orbán na správy z Turecka

28.02.2020 11:15

Orbán v reakcii na správy z Turecka o utečencoch: Treba rátať s vlnou migrantov.

Boris Johnson

Londýn hrozí tvrdým rozchodom s EÚ

28.02.2020 11:00

Ide do tuhého. Rokovania o budúcej obchodnej dohode medzi EÚ a Britániou budú tvrdšie ako rokovania o brexitovej zmluve.

Nemecko / kokaín /

Vo Francúzsku a Taliansku zhabali vyše 3 tony kokaínu

28.02.2020 10:51

Balíky s kokaínom sa nachádzali v 90 športových vakoch ukrytých v kontajneri s nákladom banánového pyré.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,112
Celková čítanosť: 6075255x
Priemerná čítanosť článkov: 2877x

Autor blogu