Založ si blog

Elektromobilita je (dnes) marketingový blud !

Híkanie a prevracanie očí v úžase nad elektromobilmi skončí presne vo chvíli,keď začne pragmatické uvažovanie a nielen nad ich využitím,ale aj tým,čo všetko užívanie “elektroauta” sprevádza.

Začnem výhodami,teda nízkymi nákladmi má samotnú jazdu,čo však bude platiť len dovtedy,kým nepocítia štátne pokladne výrazné výpadky v príjmoch z predaja súčasných palív (a daní s tým spojených),a jednoducho ich nahradia inou formou zdanenia “lacnej” energie pre elektromobily.Skôr či neskôr však k danému javu dôjde.

Nadobúdacia cena elektromobilov hovorí tiež o mnohom.Keďže sú obmedzené životnosťou batérií,na návratnosť investície môže vlastník rovno zabudnúť.Hlavne ten,ktorého kilometre sa v rozsahu bežného roka rátajú na desaťtisíce.Jeho autíčko sa pravdepodobne nedožije ani konca životnosti batérií.Takže reálnym dopadom (napríklad na podnikanie) bude výrazný rast nákladov,čo sa samozrejme musí odraziť aj na cenách služieb,ktoré poskytuje.Ak nie,bude generovať stratu.A čo s autom,ktorého batérie budú po termíne životnosti?Nič,jeho následný odpredaj je prakticky nereálny (ak ho nechce darovať za odvoz z dvora),pretože elektromobil bez batérií,alebo s dojazdom medzi 50-80 km na jedno nabitie je – nepotrebným kusom šrotu,zavadzajúcim na dvore.

Osobitnou kategóriou je nabíjanie elektromobilov.Žiadny problém,hovoria predajcovia,však máme aj nabíjačky na domáce použitie.

Áno,máme.Len akosi na podobný “šport” nemáme postavené rozvodné siete.A skúsme si predstaviť,čo sa začne diať,keď na nejakej menšej obci sa začne sůčasne nabíjať desať-pätnásť elektromiláčikov súčasne.Iste,však existujú aj nabíjačky na čerpacích staniciach či pri obchodných centrách.Iste,dve-tri autá sa tam môžu nabiť,ale skúsme si predstaviť,že energiu bude potrebovať naraz niekoľko stoviek alebo tisíc áut súčasne.Kde,ako a čím?
Automobilky sa hrdo chvália,ako prispievajú k ekológii výrobou elektromobilov.Ani tak to nie je chvála,ako skôr nutné zlo.Ktosi vymyslel (prakticky) nesplniteľné kritériá o emisiách,ktoré dospeli k absurdnému výsledku – napríklad na emisných kontrolách dnes už úplne bežne neuspejú štvorročné autá pri prvej kontrole a naopak bez problémov prechádzajú desať-dvadsaťročné šunky.Ešte absurdnejšie pôsobia reklamy na hybridné vozidlá,honosiace sa svojím prínosom pre životné prostredie,kde sa (iste len nedopatrením) nespomenie skutočnosť,že ich ekologický prínos končí hranicou obývaných oblastí,za ktorou je ekologickejšie každé moderné (špinavé) naftové vozidlo.

Koniec vodníkov v Čechách máme už dávno za sebou.Ostáva len čakať,kedy príde – Koniec blbcov (nielen) v Bruseli.

Dámy a páni, kapitalizmus chránia vojny !

28.03.2020

Kto sníva o návrate socializmu,radšej nech zabudne.Záujmy kapitalizmu boli vždy chránené vojnami a brutálnou silou,dôstojne sa skrývajúcimi za vzletnými slovami typu sloboda či demokracia. A sotva niekto z bohatých pristúpi na to,aby sa vzdal svojho pohodlia (nakradnutého bohatstva v zlodejskej privatizácii či dedičstva po vystrieľaných alebo uväznených mafiánskych [...]

Daň z nedostatku vlastenectva prichádza

27.03.2020

Všetko zlé je na niečo dobré.Ak si kladiete otázku,prečo sme dnes na tom tak,ako sme – odpoveď sa Vám nebude páčiť.Presnejšie,jedna z príčin súčasného stavu.Dám jej označenie,ktoré si môžete prispôsobiť podľa vlastnej predstavy – nedostatok vlastenectva a úcty k rodnej hrude !!! Čo je lacné,nie je vzácne.Bližšia košeľa ako kabát.Prečo dnes nemáme [...]

Pomôže táto facka, alebo sme sprostejší . .. ako sprostí

25.03.2020

Nemienim spochybňovať snahu politikov o zastavenie pandémie všetkými možnými i nemožnými spôsobmi.Len opätovne pripomeniem “pokrok”, ktorý sme dosiahli od roku 1990.A budů to kruté fakty … (pred rokom 1990) Kto bol na vojenskej službe alebo pracoval vo vojenskej výrobe (či k nej pridruženej),zažil pravidelné kontroly a dopĺňanie materiálu pre civilnú ochranu [...]

Roman Mikulec

Mikulec: Do konca týždňa dodajú ochranné prostriedky do prvej línie

28.03.2020 15:12

Peter Žiga (Smer) tiež kritizoval, že vláda nemyslí na ekonomické opatrenia ako úvery či hypotéky.

SR krízový štáb rozhodnutia Matovič TK BAX

Premiér: Ďalšie prevádzky a služby budú otvorené za prísnych podmienok

28.03.2020 14:37, aktualizované: 15:03

Najviac nakazených koronavírusom je v skupine 30 až 44 rokov - 33,84 percenta.

trnka hamuliakovo NAKA polícia SR zásah

Disciplinárna komisia nevytýčila termín konania s Trnkom

28.03.2020 14:15

NAKA obvinila bývalého generálneho prokurátora zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

euro, peniaze, bankovky, cumeľ, dudlík

Komora exekútorov: Exekúcie ako také sa pre pozastavenie lehôt neprerušujú

28.03.2020 13:21

Okrem prerušenia lehôt sú exekútori povinní do 30. apríla upustiť od vykonávania akejkoľvek dražby majetku.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,129
Celková čítanosť: 6308326x
Priemerná čítanosť článkov: 2963x

Autor blogu