Založ si blog

Ako koalícia chcela svojho, a zvolila . .. zodpovedného (nie svojho)

Voľbu M.Žilinku za generálneho prokurátora dnes pokladá R.Sulík (a nielen on) za chybu.A vytýka mu mnohé veci,ktoré si politické špičky predstavovali inak.

Vypočul som si viac komentárov a musel som sa smiať.Najviac som sa zasmial na komentári z portálu Aktuality.sk,kde argumentami proti súčasnému generálnemu prokurátorovi boli reči typu „jedna baba povedala“.Niekto akosi nepochopil,že generálny prokurátor nevykonáva funkciu preto,aby sa spovedal zo svojich rozhodnutí politikom a novinárom.Naopak,má riadiť generálnu prokuratúru tak,aby si plnila poslanie – teda chránila zákonnosť v štáte.A to bez ohľadu na to,komu sa to páči alebo nie.


Súčasťou dohľadu nad zákonnosťou je aj ochrana práv občana.Opäť som sa musel smiať pri počutí slov „Vasilisy Premúdrej“ Remišovej,keď tvrdila,že v aktuálnom znení vazalskej zmluvy s USA vyjednala súčasná koalícia prísnejšie podmienky.Takže pri pohľade na článok,podľa ktorého môžu USA „dočasne“ (kde sme to len počuli) užívať súkromný majetok bez nároku na odplatu,čo musí zaistiť slovenský poverenec … čo tam asi bolo predtým ? Napríklad znenie,že vlastník majetku musí okrem toho poskytnúť pre potreby vojakov okupačnej armády aj manželku a prípadne dcéry na erotické účely ? Iste,aby som niekoho náhodou nediskriminoval,možno aj synov.


Nie,rozhodne sa nedivím obsadeniu vládnych postov a výsledkom vládnutia.Už sa ani nezamýšľam nad tým,kde sú tí odborníci,ktorých sľuboval (nielen) R.Sulík.Skôr spomínam na časy dávno zašlé,kedy niečo na začiatku politickej kariéry povedal,a bolo to úplne inak.Alebo na časy,keď iných kritizoval za ich pochybné akademické tituly a dnes akosi nevidí (nechce alebo nemôže).Jedno však nemôžem poprieť – istým spôsobom ho obdivujem.Drží sa v politike napriek tomu,že sa do vládnej koalície dostal len dvakrát a v prvom prípade držal balónik I.Radičovej,no a dnes musí svietiť I.Matovičovi.To chce naozaj veľkú silu … už len pri pohľade na množstvo urážok,ktorými ho doteraz jeho koaličný „partner“ zahrnul.(Aj keď,pravda … keby som sa správal rovnako,asi by sa ma niekto opýtal,či mám kúska cti v tele,že s takým partnerom spolupracujem).

A opäť smiech … odsudzovanie M.Žilinku za návštevu Ruska,kde bol (podľa tvrdení politikov) jediným z členských krajín únie a stretol sa s osobami zo sankčného zoznamu

Ak by sankčný zoznam odrážal realitu dneška,boli by na ňom všetci predstavitelia USA za posledných tridsať rokov,a to vrátane Obamu,ktorému niekto (nepochybne sprostý alebo skorumpovaný) udelil cenu za mier „nastolený úspechom v prezidentských voľbách“ … stačí pripomenúť rozvraty Iraku,Sýrie,Líbye.Nežijeme v stredoveku,aby všetci slepo verili nezmyslom,vanúcim z Bruselu.

A pokiaľ sa už bavíme o rôznych sankciách,akosi nedávajú zmysel pri pohľade na činnosť rôznych spoločností,ktoré napriek sankciám veselo s Ruskom spolupracujú.Alebo bývalých politikov,ktorí dokonca robia v Rusku poradcov.A presadzujú záujmy svojich štátov.

Výsledky návštevy M.Žilinku v Rusku komentovali aj médiá.A obsah ich komentárov akosi neladí s tvrdeniami politikov.Podľa nich boli v Rusku aj zástupcovia Belgicka,Nórska,Talianska,Chorvátska či Grécka.Kde je pravda,to sa asi nedozvieme – tak z úst politikov,ako ani servilných mienkotvorných médií.Podpis zmluvy o spolupráci však svedčí o tom,že si M.Žilinka plní svoje povinnosti (na rozdiel od politikov).

Naposledy smiech … údajne sa M.Źilinka snaží o odňatie niektorých káuz spod dohľadu špeciálnej prokuratúry

V prvom rade,ako generálny prokurátor má všetky potrebné právomoci (ale aj povinnosť) na zmenu dohľadu,ak nadobudne presvedčenie,že sa vo veci nekoná v súlade so zákonom,alebo pochybuje o nestrannosti dohliadajúceho prokurátora (či prokuratúry).A povedzme si úprimne,len naše politické špičky nevedia,že naša špeciálna prokuratúra je zásluhou svojho obsadenia na smiech a hanbu Slovenska vo svete.Skôr však nechcú vedieť.Možno by však mohli verejne odpovedať na otázku,prečo akosi nepočuť o spolupráci špeciálnej prokuratúry s inými subjektami s podobným zameraním v krajinách únie.Určite by nám tvrdili,že v žiadnom prípade za to nemôže nedôvera voči vedeniu.

Nadobudnúť presvedčenie … pri tomto slovnom spojení sa mi dvíha žalúdok,ale musíme ho všetci rešpektovať.Na Slovensku sa ešte stále uznáva viac presvedčenie,než dôkaz.Aj keď sa v rozhodnutiach vždy použije tvrdenie „konajúci orgán“ nadobudol na základe dôkazov a výpovedí presvedčenie … asi by sa už mala konečne nájsť iná formulácia.

Takže … možno by sa politické špičky mali radšej starať o to,čomu sa rozumejú.Alebo aspoň zaistiť,aby odborné rezorty neboli v rukách ľudí bez potrebného odborného vzdelania a praxe,a hlavne nie v rukách ľudí s pochybnými akademickými titulmi.Pretože preukazovanie sa falošným akademickým titulom nie je prešľap na úrovni predbiehania cez plnú čiaru,ale skôr porušenie zákona na úrovni trestného činu (ak sa na danom základe niekto pokúša vykonávať alebo vykonáva verejnú či štátnu funkciu,prípadne to využije na úspech vo voľbách).A v civilizovanom svete (do ktorého Slovensko zásluhou svojich politikov nepatrí) sa za podobné prešľapy neospravedlňuje,ale odstupuje.

 

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

Kandidatúra A. Danka je drzosťou najhrubšieho zrna

21.01.2024

A len potvrdzuje, že úrad prezidenta je zbytočný.Namiesto osobností máme ponuku politických pobehajov. Čo neplatí len o Dankovi.Všimol si napríklad Korčok,ako vyzerá žiadosť o vstup na územie nášho „spojenca“ USA ? Američania cestujú na Slovensko bez obmedzení, Slováci pri ceste do USA musia súhlasiť so stratou práva na ochranu osobných údajov a zdieľaním [...]

Slaboduchí politickí „znalci“ práva

17.01.2024

Jeden nevie,že so zápisom v registri trestov nesmie byť prokurátorom.A druhý sa slaboducho vykrúca z povinnosti zotrvať na mieste nehody,ktorú spôsobil. Asi je najvyšší čas zrušiť inštitúcie, ktoré im dali osvedčenie o vzdelaní. A možno aj odobrať diplomy tým,ktorí ich príkazy prijímali a vykonávali. Odňatie funkcie nie je trest.Slušné by bolo odstúpenie, ale na [...]

útulňa, Poľana

Dovolenku „za facku“ nájdete aj v malebných kútoch Slovenska. Ponúkajú romantiku i dobrodružstvo

05.03.2024 08:00

Len desať eur za noc bez ohľadu na počet ubytovaných ľudí sa mnohým môže zdať ako niečo neuveriteľné. Takáto možnosť však existuje.

Biden, Trump

Popletení kandidáti: Biden je pristarý a Trump je nebezpečný (a tiež starý)

05.03.2024 08:00

Donald Trump (77) a Joe Biden (81) sa pravidelne dostávajú do situácii, keď nie je isté, nakoľko sa už hlási ich vek, alebo či sa len pomýlili.

Čína / Filipíny / Loď / Lode /

Čínske plavidlá poškodili v Juhočínskom mori filipínsku loď a zranili 4 ľudí

05.03.2024 07:55

K incidentu údajne došlo počas misie zameranej na zásobenie filipínských jednotiek na vojenskej základni.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,443
Celková čítanosť: 9411716x
Priemerná čítanosť článkov: 3853x

Autor blogu